A Fejér Megyei Hírlap kicsit késve, kicsit egyoldalúan tudósított megint a Székesfehérvári Közgyűlés lakásrendeletének pozitívumairól. Őszintén, kicsit többet vártam Házi Pétertől. Alaposabban szokott ő írni. Jobban körbe szokta járni a témát. Bár lehet, hogy az FMH-nál és a Pannon Lapoknál megvalósított (és most is zajló) leépítés miatt nincs erre ideje? Azt hiszem, ebben az esetben felértékelődnek ezek a blogok, amelyek a helyi híreket közzé teszik (írójuk objektivitásában bízva) és átveszik az oknyomozó kirúgott újságírók helyét (bár csak amatőr szinten).... Itt a cikk:
www.fmh.hu/cimlapon/20111103_folytatjak_lakaseladasokat
A Bursa Hungarica felsőoktatási ösztöndíj kapcsán beszélgettem kollégáimmal, már vagy 10 éve, hogy milyen sok belvárosi pályázó volt.
- Aki a belvárosban lakik annak nem kellene pályáznia. - érveltem (Naivan arra gondoltam, művészek, tanárok, orvosok, vagyis értelmiségiek laknak a történelmi belvárosban.)
- Egy csomó szociális bérlakás van ott, azért pályáznak, hidd el tényleg sok szegény lakik ott, nekem is volt onnan osztálytársam. - osztotta meg velem fehérvári kollégám a "titkot".
Jut eszembe: Idén is lehet pályázni felsőoktatási ösztöndíjra november 14-ig! www.szekesfehervar.hu/index.php
Előzmények: már egy éve új lakáskoncepciót fogadott el a fideszes többségű közgyűlés 48/2010(XII.14.) rendelet képében. Ezek szerint a lerobbant belvárosi lakásokért (amelyekre vagy 30-40 éve egy petákot sem költöttek, így a házak többsége felújításra szorul, az elektromos, és ivóvízrendszer állapota rossz, néhol baleset- és életveszélyes, statikai problémák vannak.) piaci alapú bérleti díjat fognak szedni m2-ként 500-1000 Ft/hó összeget. fmh.hu/cimlapon/20110217_lakberemeles
Aki ezt nem tudja megfizetni, az kérhet kisebb lakást (mondjuk egy középiskolai nyugdíjas tanár ismerősöm a 10 ezer kötetes könyvtárával a 100 m2-es helyett egy lakótelepi 50 m2-est, hogy a könyveit hova teszi, azt nem tudom). Illetve szociális támogatást lehet kérni (mivel a felesége is pedagógus volt ők valószínűleg ebbe a kategóriába nem férnek bele).
A belvárosi lakók létrehozták egyesületüket: "A székesfehérvári belvárosért" - néven. A lakásrendelet ellen a kormányhivatalnál tiltakoztak, több helyen próbálták megértetni, hogy ez a szegényeket (lecsúszó középréteget) kiszorító politikusi magatartás mennyire igazságtalan. fehervaribelvaros.hu/index.php Még azt is sikerült kiharcolniuk, hogy az alkotmánybíróság is foglalkozzék a rendelettel. fmh.hu/cimlapon/20110822_lakaseladas
Az október 13-i közgyűlés megváltoztatta a lakásrendeletet. Felhatalmazták a polgármestert, hogy kezdeményezze a parlamentben (mint alszóvivő?) a lakástörvény módosítását. Hogy azt összepaszintsák a helyi rendelettel... :-D
Az egyik kommentelő véleménye: "a szüleim és jómagam több mint hatvan éve laktunk, illetve lakom a lakásomban. Mikor szüleim megkapták a lakást öntöttvas fürdőkád, falikút,vegyes tüzelésű vaskályha adta a luxust./korábbi leltár alapján/
Mivel a lakásrendeletben a berendezési tárgyak cseréje a mindenkori bérlőt terheli, így sok éven keresztüli kemény spórolás eredményekét újítgattam fel a lakást, mely a mai napig több millió forintomba került." fmh.hu/cimlapon/20110217_lakberemeles
A Fehérvár Tv-ben a Híradó utáni vitában (Miért nincs ez sem a honalpon? Ki érti ezt?) azzal büszkélkedett Dr. Horváth Miklósné, hogy a lakók a számlával igazolt felújítási költségeik 50%-át, azaz felét lelakhatják! Na, nálam ez verte ki a biztosítékot.
Egyrészt ki az aki, 20-30 évig gyűjtögeti a számlákat?
Másrészt ki az, aki mindenről számlát kért a kisiparosoktól?
Harmadrészt mennyivel ér kevesebb a forint, mint 10, 20 vagy 30 éve? (Sajnos nem építkeztem, újítottam fel 10, 20, 30 éve, de azt tudom, hogy a konvektorok akkor, amikor 15 ezer forint körül volt a fizetésem bekerültek 30 ezerbe, a terv és engedélyeztetés 25, a gázkémény vagy 50 ezerbe. Vagyis összesen 105.000 Ft kiadásom volt, ami 7 havi béremnek felelt meg, most érne 52.500 Ft lelakható lakbért - vagyis kevesebb mint 1 havi béremet!!!!
Hát kedves képviselő asszony! Erre van miért büszkének lenni!!!! - Gratulálok!
Ma aztán találkoztam egy belvárosban lakó ismerősömmel (idős nyugdíjas) ő felvilágosított, hogy a képviselő asszony tényleg nem tudja mit beszél, vagy csak nem tudja úgy elmondani, hogy mi egyszerű polgárok (pógárok) is megértsük.
A helyzet a következő. Ő 700.000 Ft értékű felújítást (ablak, ajtó csere stb.) igazolt számlával. Ezt a műszaki ellenőr 500.000 Ft-ra értékelte, mert "Mi ennyiért is meg tudtuk volna csinálni."
- Én meg ingyen is, ha értenék hozzá és ingyen kaptam volna az anyagot! - üzenem neki...
Az 500.000 Ft-ot a havi lakbér maximum feléig lelakhatják, ez 3 évet jelent. (Mivel ők már elég idősek, mi van, ha ezt nem érik meg? A különbözetet az örökösök lakhatják le? Vagy kifizeti nekik a város?)
A lakás bérleti díját 7.800 Ft-ról 28.000 Ft-ra emelték. Hát igen, ez egy albérlet díja, és köze sincs a szociális bérlakások díjaihoz....
De ők még jól jártak, mert az ő házukat felújíttatta a város (tetőcsere, külső vakolás, vezetékek).
Egyet kell értsek Klecska Ernő véleményével:
Az önkormányzati képviselők egy csoportjának nagy igyekezet láttán felmerülhet az a gondolat, hogy a rendelet eredményeként – a már most látható üres lakások pedig csak erősítik ezt a gyanút – kiüresedő, roppant értékes történelmi belvárosban a helyi politika klienseinek csinálnak teret. fehervaribelvaros.hu/index.php
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.